Opak Lens Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Hikayemiz…

2004

Türkiye’de kontak lenslerin perakende satış yetkisi, 26 Haziran 2004 tarihinde yürürlüğe giren 5193 sayılı yasa çerçevesinde optik mağazalarına verilmiştir. Bu tarihten itibaren sınırlı bir pazara sahip olan kontak lensler optik mağazalarında hak ettiği yeri almaya ve optik mağazalarının temel ürünlerinden birisi olmaya başlamıştır.

1980’lerden itibaren optik sektöründe olan 2 ortak, Erol Harbi ve Turgay Coşkun optik pazarındaki bu eksiği görerek, 2004 yılında OPAK LENS firmasını kurmuşlardır.

Bugün

Merkezi İstanbul Kavacık’ta olmak üzere Opak Lens 25 ildeki 36 şube ve deposu ile Türkiye’deki tüm yerel bağımsız optisyenlik müesseselerine hizmet sunmaktadır.

Müşteri memnuniyeti anlayışına dayalı hizmet veren Opak Lens’in önceliği, optik mağazaların gereksinim duyacağı tüm ürünleri bulundurmak ve mümkün olan en uygun fiyat uygulaması ve ödeme şekli ile en kısa sürede optik mağazaya ulaştırmaktır.

En Geniş Ürün Çeşidi ile Türkiye’nin En Yaygın Optik Ürün Dağıtım Ağı

Kontak Lens ve Lens Bakım Ürünleri

Opak Lens bugün Türkiye’de bulunan Alcon, Bausch&Lomb, Cihan Medical, Cooper Vision, Johnson&Johnson, VSY ve Zeiss gibi kontak lens tedarikçilerinin kontak lens ve kontak lens solüsyonlarının en büyük toptancısı konumundadır.

2004-2015 yılları arasında kontak lens dağıtımı konusunda uzmanlaşan Opak Lens, kuruluşundan bu yana, ülkemizde hak ettiği yerin çok gerisinde yer alan kontak lens pazarını geliştirmek ve özellikle Anadolu’daki şehirlerde bulunan bütün optik mağazalara ulaşıp, sağlıklı bilgilendirme yaparak kontak lensi tanıtma ve satışlarını arttırma misyonu üstlenmiştir.  Yerel bağımsız optisyenlik müesseselerinin kontak lens satışlarını arttırmak için her ay ortalama 20 değişik kampanya yayınlanmakta ve yönetilmektedir.

Türkiye’de kontak lens pazarını büyütüp geliştirerek, gözlük ve kontak lensin birer sağlık ürünleri olduğuna dikkat çekmek ve Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan çalışmaların geliştirilmesinde Sivil Toplum Kuruluşlarıyla birlikte ortak çalışmalarda bulunarak destek vermek Opak Lens’in kuruluşundan beri temel felsefesini oluşturmaktadır.

Optik Gözlük Camı

Opak Lens, 2015 yılı başında birlikte çalıştığı yerel bağımsız optisyenlik müesseselerine optik cam konusunda da hizmet vermeye başlamıştır. Yerel bağımsız optisyenlik müesseselerinin optik gözlük camı konusundaki ihtiyaçlarını da esnek ve özelleştirilmiş dağıtım anlayışı ile karşılamayı hedefleyen Opak Lens, 2017 yılında özel üretim camları da bünyesine katarak bu atılımla optik cam konusundaki ürün gamını da tamamlamıştır.

En geniş ürün çeşidi ile Türkiye’nin en büyük optik dağıtım ağına sahip olan Opak Lens, patenti kendisine ait ve CE belgeli GP Plus, Frequency, EyeArt ve GP Ultra markaları altında stok camdan RX monofokala ve multifokal camlara kadar uzanan tam kapsamlı bir ürün gamıyla hizmet vermektedir.

Akıllı Depo, Akıllı Dağıtım

Türkiye’de bulunan toplam 6560 optisyenlik müessesesinin %86’sına hizmet vermekte olan Opak Lens bu firmaların %71’ine aynı gün içinde teslimat yapabilen yaygınlıkta olup, 1463 tanesine 15 dakika içinde teslimat yapabilme hızına sahiptir.

Her ay düzenli olarak, 22 günlük periyodlarla, bölgeleri dahilinde bulunan tüm optisyenlik müesseselerini ziyaret ederek görüşen ekiplerimiz yerel bağımsız optisyenlik müesseselerinin ihtiyaçlarını düzenli olarak analiz etmektedir. Dağıtım planlaması, bu bölgesel ürün/ihtiyaç analizi temelli verilerin değerlendirilmesine paralel olarak sağlanmaktadır.

Sadece kontak lens alanında 252 ana ürün grubu altında 36000 çeşit ürünün stok yönetimi yapılmaktadır. Opak Lens depolarda yüksek miktarda stok bulundurmak ve güçlü bir dış saha ekibi ile hizmet vermek suretiyle; ve dağıtım operasyonu için özel tasarlanmış olan ve sürekli güncellenen teknolojik altyapısıyla hızlı bir sipariş karşılama kapasitesine sahiptir.

Opak Lens Müşteri Hizmetleri departmanının altyapısı 2016 yılında yapılan IP PBX ve CRM yatırımıyla güçlendirilmiş ve hizmette kalite esasına uygun olarak yeniden yapılandırılmıştır. Günde ortalama 12000 çağrıyı karşılayan Müşteri Hizmetleri departmanında her gün bu çağrıların yaklaşık %50’si faturaya dönüştürülmektedir.

Devinimi yüksek olan bir sektörde hızlı hareket edebilme yeteneğinin avantajlarını kullanan Opak Lens, bu yapılanma ile optisyenlik müesseselerinin alanına giren tüm ürün ve hizmetleri en kısa sürede hedef kitleye ulaştırabilecek organizasyona sahiptir.

Optik Sektörünün Gelişmesine Katkı

Opak Lens kontak lens konusundaki 14 yıllık deneyimini her yıl farklı şehirlerdeki yerel bağımsız optisyenlik müesseseleriyle paylaşmak üzere seminerler organize etmektedir. 2016 yılında 15, 2017 yılında 11 ayrı şehirde kontak lens seminerleri gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda geleceğin optisyenlerini de bilgilendirmek amacıyla optisyenlik programı bulunan üniversitelere de sürekli seminerler verilmektedir.

Opak Lens, kardeş şirketinin yayını olan Optik Gazete üzerinden yürüttüğü çeşitli aktivite ve projeler ile optik sektörünün gelişimini sağlamak ve yerel bağımsız optisyenlik müesseselerini sürekli güçlü kılmak amacıyla sektörün büyümesine katkı sağlamaktadır. Türkiye’nin en çok trafik alan haber portalı www.optikgazete.com, optik sektörünü ilgilendiren haberlerin yanı sıra, göz sağlığı ve görmeye ilişkin özgün tanıtım ve kültürel yazılarıyla da tüm internet kullanıcılarına yönelik bir yayındır.